Živý odkaz baroka

Jezuité přišli do Žirče po třicetileté válce. Tehdy zdevastované místo proměnili ve fungující klášter s kostelem a hospodářským velkostatkem. Dnes na Vás v Žirči díky tomu dýchne baroko na každém kroku.

1. Zvonový klavír - světový unikát

Začátek: 10:00
Časová náročnost: 0,5h

Na první pohled obyčejná skříň v sobě skrývá světový unikát, barokní Zvonový klavír Johana Michala Rödera. Na světě není jiné místo, kde by se podobný nástroj dochoval. Chcete si ho poslechnout nebo dokonce vyzkoušet?

 

2. Cyklomuzeum v barokní sýpce

Začátek: 10:45
Časová náročnost: 1h

Původní sýpka na obilí byla postavena v dobách Marie Terezie a sloužila jako strategický bod pro postupující rakouské vojsko. Dnes už tu nenajdete jediné pšeničné zrnko, mnoho krásných historických velocipedů a vozítek však ano. Vydejte se s námi do historie cyklistiky!

 

3. Kavárna v barokním pivovaru

 Barokní pivovar, ve kterém teklo pivo proudem, když zde ještě působil pivovarský rod Klazarů, je již dnes minulostí. V decentně opravených prostorech Vás dnes čeká jiná radost - příjemná kavárna s domácími limonádami a výborným občerstvením.

 

4. Braunův barokní betlém

Začátek: 13:00, Café Damián
Časová náročnost: 2-5h

Velkolepé sochařské dílo barokního velmistra pod širým nebem pouhý kilometr od Areálu Žireč. Tajemný příběh narození Ježíše Krista, který vepsal do zdejší krajiny tento umělec pro následující generace. Vydejte se z naší kavárny směrem k hlavní cestě v Žirči, kde už Vás hnědé turistické cedule nasměrují.

 

5. Hospital Kuks

Začátek: 16:00
Časová náročnost: 2-3h

Využijte jeden ze čtyř prohlídkových okruhů a objevte majestátní barokní hospital na Kuksu s největší galerií barokních plastik pod širým nebem. Jsou Vám sympatičtější sochy ctností nebo neřestí? Poznejte příběh hraběte Františka Antonín Šporka i činnost milosrdných bratří.

 

6. Ubytování v bývalé jezuitské oranžerii
Po dni plném baroka přichází čas na odpočinek. Toužíte-li po klidném odpočinku, pak je skromné ubytování v bývalé jezuitské oranžerii tou pravou nabídkou pro Vás.

 

Váš příběh v Areálu Žireč je také příběhem pomoci

V Areálu Žireč Vás obslouží pracovníci chráněných dílen se sníženou pracovní schopností. Můžete se také potkat s lidmi na vozíčku, pacienty s roztroušenou sklerózou, kteří mají zázemí ve zdejším charitním Domově sv. Josefa.

 

Tipy na další den

Úniková hra Šporkova skrýš

Vydejte se ještě jednou na Kuks a staňte se hledačem pokladů v autentických kulisách barokního sklepení. Když před 300 lety vtrhli do Kuksu vojáci, zatkli hraběte Šporka a odvezli na čtyřicet tisíc tehdy zakázaných svazků. Jedna kniha ale dodnes zůstala ukryta. Najděte ji!

 

Pevnostní město na soutoku

Vydejte se z baroka do doby Marie Terezie. Pevnost Josefov na soutoku Labe a Metuje Vás vtáhne do děje prusko-rakouských válek. Dejte pozor, abyste se ve složitém komplexu podzemních chodeb neztratili.


 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.

Zažijte příběh v Areálu Žireč

Z pobledlé kukly se během dvou desetiletí obnovy vyklubal krásný motýl. Na svých křídlech přináší příběhy tohoto zapomenutého místa. Staňte se jejich součástí! Zažijte ten Váš příběh v Žirči.

Cyklomuzeum
Cyklomuzeum
To nejlepší z Areálu Žireč! Vydejte se s námi na kole do historie
Provedeme Vás největší stálou expozicí cyklistiky ve střední Evropě. Dokážete se udržet na trenažeru vysokého kola?
Kavárna
Kavárna
Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl.
Café Damián probudí Vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří v kavárně pracují.
Svatební areál Žireč
Svatební areál Žireč
Napište u nás ten nejkrásnější příběh Vašeho života.
Pro Vaši svatbu zajistíme vše, co potřebujete - kněze, fotografa, prostory, catering i ubytování.
Zvonový klavír - světový unikát
Zvonový klavír - světový unikát
Naši barokní zvonkohru poslouchal ve své době sám hrabě Špork. Poslechněte si ji také Vy.
Že jste o takovém hudebním nástroji ještě neslyšeli? Není divu. Je to totiž poslední dochovaný nástroj svého druhu na světe!
Nejstarší bylinková zahrada
Nejstarší bylinková zahrada
Přivoňte si k našim bylinkám a zjistěte, jestli skutečně léčí. Máta, levandule, meduňka, dobromysl, tymián, …
Celý svět bylinek se nám sešel v Žirči v nejstarší bylinkové zahradě ve Východních Čechách s více než třísetletou tradicí.
Ubytování mezi bylinkami
Ubytování mezi bylinkami
Vyspěte se do růžova přímo v naší bylinkové zahradě.
Skromné zázemí našich jednolůžkových pokojů s krásným výhledem do klášterního parku je Vám plně k dispozici.
Příběh pomoci potřebným
Příběh pomoci potřebným
Zažijte příběh setkávání zdravých a hendikepovaných.
V jednotlivých provozech Vás obslouží pracovníci chráněných dílen. Vaší návštěvou podpoříte rehabilitační péči pro lidi s roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa.