Barokní zvonkohra

Naši barokní zvonkohru poslouchal ve své době sám hrabě Špork. Poslechněte si ji také Vy. Nástroj, který jinde na světe nenajdete.

 Za zvuku zvonků

Barokní zvonový klavír Johanna Michala Rödera je na první pohled obyčejná skříň, která v sobě skrývá světový unikát. Stačí zmačknout klávesu a zazní krásná melodie zvonků. Žirečtí jezuité zakoupili zvonkohru z pozůstalosti hraběte Františka Antonína Šporka a sám autor ji sestavil přímo v sále jezuitské rezidence.

Záchrana zvonkohry

V roce 2009 byla zdevastovaná zvonkohra předána týmu restaurátorů, kteří pracovali na její obnově. Nástroj měl poškozenou mechaniku, chyběly zvonky a skříň měla nevhodný nátěr. O rok později se zvonový klavír vrátil zpět do kostela sv. Anny a veřejnost může jeho líbivý zvuk slyšet při zvláštních příležitostech.

Kostel sv. Anny

Barokní kostel sv. Anny je jezuitským počinem z 2. poloviny 17. století. Kostel navazuje na jezuitskou rezidenci, současný Domov sv. Josefa pro nemocné roztroušenou sklerózou. 

 

Více o kostele sv. Anny

Varhany

Kromě zvonkohry se v kostele sv. Anny nachází také varhany z roku 1829 a jejichž autorem je Johann Antonín Barth z Dolní Olešnice. Jedná se o poslední dochované varhany schopné koncertní hry od tohoto autora.

 

Ukázka žirečského zvonového klavíru