Největší cyklomuzeum

To nejlepší z Areálu Žireč! Vydejte se s námi na kole do historie. Provedeme Vás největší stálou expozicí cyklistiky ve střední Evropě. Dokážete se udržet na trenažeru vysokého kola?

Otevírací doba

duben - říjen

úterý - neděle

9:30 - 17:00

 

Vstupné

plné: 70Kč

snížené: 40Kč

rodinné: 200Kč (2 + 3)

děti do 3let: zdarma

ZTP: zdarma

Doba prohlídky

60 minut

Kontakt

Marcela Jeriová

info@arealzirec.cz

+420 491 610 568

 

Celoživotní dílo vášnivého sběratele

Vzpomínáte na své první kolo, díky kterému máte jizvu na koleni? A co starý dobrý Favorit, se kterým se Váš dědeček zúčastnil Závodu Míru? To vše a mnohem víc uvidíte v expozici cyklomuzea. Soukromá sbírka je celoživotním dílem jednoho z největších českých sběratelů, Ing. Jiřího Uhlíře. A kolik těch kol v muzeu uvidíte? Deset, dvacet…? Ba ne … téměř dvě stovky! K tomu dobový cyklistický obchůdek i dílnu opraváře kol z první republiky. Nechte se vtáhnout do světa bicyklů!

Na kole do historie

Zažijte opravdový výlet do historiem v našem cyklomuzeu. Čeká na Vás impozantní přehlídka kol ve 3 patrech barokního špýcharu. A co vlastně je ten špýchar? Původní sýpka na obilí byla postavena v dobách Marie Terezie. Dnes už tu nenajdete jediné pšeničné zrnko, mnoho krásných a historických bicyklových vozidel a vozítek však ano! Ne nadarmo je sýpka zasvěcena právě sv. Kryštofovi, který je patronem všech cestovatelů.A na kolách se cestuje skoro samo, třeba i do historie. :-)

Největší ve střední Evropě

Cyklomuzeum je otevřené od roku 2017. Větší expozici podobného typu ve střední Evropě neznáme.  Je skvělým výletním místem pro všechny, kteří chtějí vědět více o bicyklech, jednom z nejgeniálnějších vynálezů všech dob. Vítáme závodní cyklisty, rekreační jezdce, i ty, kteří na kole nikdy neseděli.

 

Domluvte si komentovanou prohlídku

Řekneme Vám o kolech úplně vše. Provedeme Vás historií kol od roku 1817 až do současnosti. A vezmeme Vás dokonce i do zapovězeného 4. patra.
Prohlídka je určena pro skupiny s min. počtem 15 lidí. 

 

Komentovanou prohlídku je třeba předem domluvit na:
Marcela Jeriová
info@arealzirec.cz
+420 491 610 568

 

Vše o kolech na jednom místě

Víte, jak vypadá dresína, předchůdce všech šlapacích kol? Pochází z Německa a pedály byste na ní hledali marně - k jízdě je potřeba se odrážet. A co velociped? Velké a malé kolečko, sedlo vysoko nad zemí a nejisté nasedání. U nás se bát nemusíte, velocipedový trenažér stojí pevně na zemi a vyzkoušet si ho může každý. Jak dlouho se na něm udržíte Vy?

Slavná kola z filmů i zlatá česká éra

V expozici objevíte i kolo, na kterém brázdila ulice Ema Destinová. Tato operní diva byla zdatnou cyklistkou a její bicykl stojí za to vidět. Vzpomenete si na Zdeňka Svěráka a jeho cyklistickou výbavu ve filmu Vratné lahve? I tento exemplář najdete v našem muzeu. A co kola Favorit, znáte? Československou značku závodních kol z Rokycan, která dobyla téměř celý svět, zná skoro každý. Této zlaté české éře je věnována část expozice, třeba tam i Vy najdete toho svého „favorita“.

 

Váš příběh v cyklomuzeu, aneb výběr toho, co nesmíte minout

  • Draisina (drezína), první kolo na světě
  • Trenažer vysokého kola, velocipedu
  • Dobový obchůdek
  • Dobová cyklodílna
  • Sekce favoritů, kola našich dědečků
  • Filmová kola 21. století
  • Informace se suvenýry - odneste si kousek cyklomuzea domů ☺

 

Cyklomuzeum - příběh pomoci potřebným

Cyklomuzeum je chráněné pracoviště, ve kterém Vás obslouží pracovníci se sníženou pracovní schopností. Vaší návštěvou tak navíc podpoříte dobrou věc, zaměstnání lidí zdravotně či sociálně znevýhodněných.

Více o pomoci potřebným

Cyklomuzeum pro hendikepované

Naše cyklomuzeum myslí i na vozíčkáře. První podlaží je celé bezbariérové a expozici z dalších dvou pater je možné shlédnout na promítacím plátně s komentářem vlastníka této originální sbírky.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.

Zažijte příběh v Areálu Žireč

Z pobledlé kukly se během dvou desetiletí obnovy vyklubal krásný motýl. Na svých křídlech přináší příběhy tohoto zapomenutého místa. Staňte se jejich součástí! Zažijte ten Váš příběh v Žirči.

Cyklomuzeum
Cyklomuzeum
To nejlepší z Areálu Žireč! Vydejte se s námi na kole do historie
Provedeme Vás největší stálou expozicí cyklistiky ve střední Evropě. Dokážete se udržet na trenažeru vysokého kola?
Kavárna
Kavárna
Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl.
Café Damián probudí Vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří v kavárně pracují.
Svatební areál Žireč
Svatební areál Žireč
Napište u nás ten nejkrásnější příběh Vašeho života.
Pro Vaši svatbu zajistíme vše, co potřebujete - kněze, fotografa, prostory, catering i ubytování.
Zvonový klavír - světový unikát
Zvonový klavír - světový unikát
Naši barokní zvonkohru poslouchal ve své době sám hrabě Špork. Poslechněte si ji také Vy.
Že jste o takovém hudebním nástroji ještě neslyšeli? Není divu. Je to totiž poslední dochovaný nástroj svého druhu na světe!
Nejstarší bylinková zahrada
Nejstarší bylinková zahrada
Přivoňte si k našim bylinkám a zjistěte, jestli skutečně léčí. Máta, levandule, meduňka, dobromysl, tymián, …
Celý svět bylinek se nám sešel v Žirči v nejstarší bylinkové zahradě ve Východních Čechách s více než třísetletou tradicí.
Ubytování mezi bylinkami
Ubytování mezi bylinkami
Vyspěte se do růžova přímo v naší bylinkové zahradě.
Skromné zázemí našich jednolůžkových pokojů s krásným výhledem do klášterního parku je Vám plně k dispozici.
Příběh pomoci potřebným
Příběh pomoci potřebným
Zažijte příběh setkávání zdravých a hendikepovaných.
V jednotlivých provozech Vás obslouží pracovníci chráněných dílen. Vaší návštěvou podpoříte rehabilitační péči pro lidi s roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa.