Na kole do historie

Z Hradce i z Krkonoš. Z Braunova betléma i z Kuksu. Ze Dvora Králové nad Labem i z jakéhokoliv jiného místa. Všechny cyklotrasy vedou do Areálu Žireč, který leží přímo na cyklotrase č. 1 s označením Labská.

1. Na kole do Žirče
Nebo pěšky, na bruslích, na raftech, padákem, …

 Z Braunova betléma či z Kuksu u nás budete za pár minut. z Hradce Králové to trvá po cyklostezce asi 2 hodinky. Odměnou Vám bude pohled na krásně opravený Areál Žireč, příběh obnovy bývalého jezuitského kláštera s přilehlým pivovarem a bylinkovou zahradou. Turistů je zde pomálu, příběhů spousty. Zažijte u nás také Váš příběh.

 

2. Největší expozice cyklistiky
Vše o kolech pro všechny

Začátek: 11:00
Časová náročnost: 1h

To nejlepší z Areálu Žireč! Provedeme Vás největší stálou expozicí cyklistiky ve střední Evropě. Uvidíte nejstarší kolo na světě, dobovou prodejnu i slavná kola ze současných filmů. Jak dlouho se dokážete udržet na vysokém kole?

 

3. Občerstvení nejen pro sportovce
V Café Damián, kavárně, která dává smysl

 Po pořádném pohybu se těšte na pořádnou odměnu. V kavárně na Vás čekají osvěžující domácí limonády Camellus, naše vyhlášené cukrovinky i něco teplého k zakousnutí.

 

4. Nejstarší bylinková zahrada
Oáza klidu i místo setkávání

Začátek: 14:00
Časová náročnost: 0,5h

Již dávní klášterní opati věděli, že je třeba se zastavit a občerstvit na těle i na duši. Je to i přání dnešní doby. Přání, které Vám dokonale splní naše bylinková zahrada. Přivoňte si k našim bylinkám a zjistěte, jestli skutečně léčí.

 

5. Ubytování v bývalé jezuitské oranžerii
Mezi bylinkovou zahradou a klášterním parkem

Jezuité využívali oranžerii k přezimování teplomilných rostlin. Charita zde vybudovala chráněné bydlení. To vše zde naleznete i dnes a k tomu ještě 7 skromných jednolůžkových pokojů s přistýlkou. Odpočněte si na Vaší cyklopouti Královédvorskem.

 

6. Večerní procházka ve Dvoře Králové nad Labem

Začátek: 17:00
Časová náročnost: 1 - 4h

Vydejte se do věnného města českých královen. Poznejte příběh rukopisu Královédvorského nebo příběh mariánského zázraku, který ochránil město před útokem švédských vojsk v 17. století. Večerní procházka bude pro Vás jen malou ochutnávkou.

 

Váš příběh v Areálu Žireč je také příběhem pomoci

V Areálu Žireč Vás obslouží pracovníci chráněných dílen se sníženou pracovní schopností. Můžete se také potkat s lidmi na vozíčku, pacienty s roztroušenou sklerózou, kteří mají zázemí ve zdejším charitním Domově sv. Josefa.

 

Tipy na další den

Expozice vánočních ozdob

Výroba foukaných vánočních ozdob má ve Dvoře Králové nad Labem dlouhou tradici. Třpytivé ozdoby různých tvarů i velikostí zdobí vánoční stromky po celém světě. V rámci exkurze poznáte příběh tohoto řemesla a tajemství, jak se takové ozdoby vyrábějí. Vánoce si zde můžete udělat třeba i v červenci.

 

Přehrada Les Království

Jedna z prvních českých přehrad se začala stavět už během rakouské monarchie. Toto překrásné architektonické dílo obdivují místní i lidé zblízka i zdaleka. Užijte si romantickou procházku po hrázi a objevte kouzlo okolní přírody.

Zvičina

Poslední výspa Krkonoš pár kilometrů od Areálu Žireč. Místní říkají, že odsud je vidět za dobré viditelnosti 1/3 Čech. Podívejte se na Královédvorsko s nadhledem.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.

Zažijte příběh v Areálu Žireč

Z pobledlé kukly se během dvou desetiletí obnovy vyklubal krásný motýl. Na svých křídlech přináší příběhy tohoto zapomenutého místa. Staňte se jejich součástí! Zažijte ten Váš příběh v Žirči.

Cyklomuzeum
Cyklomuzeum
To nejlepší z Areálu Žireč! Vydejte se s námi na kole do historie
Provedeme Vás největší stálou expozicí cyklistiky ve střední Evropě. Dokážete se udržet na trenažeru vysokého kola?
Kavárna
Kavárna
Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl.
Café Damián probudí Vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří v kavárně pracují.
Svatební areál Žireč
Svatební areál Žireč
Napište u nás ten nejkrásnější příběh Vašeho života.
Pro Vaši svatbu zajistíme vše, co potřebujete - kněze, fotografa, prostory, catering i ubytování.
Zvonový klavír - světový unikát
Zvonový klavír - světový unikát
Naši barokní zvonkohru poslouchal ve své době sám hrabě Špork. Poslechněte si ji také Vy.
Že jste o takovém hudebním nástroji ještě neslyšeli? Není divu. Je to totiž poslední dochovaný nástroj svého druhu na světe!
Nejstarší bylinková zahrada
Nejstarší bylinková zahrada
Přivoňte si k našim bylinkám a zjistěte, jestli skutečně léčí. Máta, levandule, meduňka, dobromysl, tymián, …
Celý svět bylinek se nám sešel v Žirči v nejstarší bylinkové zahradě ve Východních Čechách s více než třísetletou tradicí.
Ubytování mezi bylinkami
Ubytování mezi bylinkami
Vyspěte se do růžova přímo v naší bylinkové zahradě.
Skromné zázemí našich jednolůžkových pokojů s krásným výhledem do klášterního parku je Vám plně k dispozici.
Příběh pomoci potřebným
Příběh pomoci potřebným
Zažijte příběh setkávání zdravých a hendikepovaných.
V jednotlivých provozech Vás obslouží pracovníci chráněných dílen. Vaší návštěvou podpoříte rehabilitační péči pro lidi s roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa.