Herb garden

Přivoňte si k našim bylinkám a zjistěte, jestli skutečně léčí. Máta, levandule, meduňka, dobromysl, tymián, … Celý svět bylinek se nám sešel v Žirči v nejstarší bylinkové zahradě ve Východních Čechách s více než třísetletou tradicí.

Příběh velkého botanika a lékárníka

Slyšeli jste někdy o Georgu Josephu Kamelovi? Tento významný botanik, lékárník a jezuitský misionář pocházel z Moravy a popsal mnoho léčivých bylin. Věnoval se také charitativní činnosti. Naše bylinková zahrada proto nese právě jeho jméno Vůně heřmánku, levandule či máty – to a mnohem více ucítíte při návštěvě Bylinkové zahrady, která navazuje na tradici klášterních zahrad, které zakládali již benediktini ve 13. století.

Místo odpočinku i setkávání

Od jara do podzimu se naše bylinková zahrada proměňuje v oázu klidu, místo odpočinku i rozjímání nad životem. Přivoňte si k mátě, užijte si pohled na rozkvetlé květiny a položte se do nicnedělání za harmonického bzukotu včel.

Zahrada je místem, kde rádi odpočívají také pacienti nedalekého Domova sv. Josefa. Roztroušená skleróza je upoutala na vozík, ale díky zahradním terapiím zde mohou spolu se zahradníky pěstovat květiny a zeleninu na vyvýšených záhonech. Nebojte se setkat s těmito lidmi a potěšit je vlídným slovem

Více o Domovu sv. Josefa

 

Celý svět bylinek na jednom místě

Víte kolik je na světě druhů máty, šalvěje, mateřídoušky, …? Už jste někdy četli knihu knih (Bibli) v bylinkové podobě? Přijďte objevit naše tematické záhony, biblický, mátový, šalvějový a mnohé další, a zjistíte odpovědi na vše, co se týká světa bylinek. Zahradě dominuje osmiboký záhon. Poznáte, co symbolizuje? Možná Vám napoví video z dronu nebo odpověď naleznete až přímo v zahradě. Přijďte objevit záhony bylinek, léčivých trvalek i okrasné květiny.

 

Kousek naší bylinkové zahrady si můžete vzít s sebou.

Domů si můžete odnést třeba čerstvou bazalku nebo voňavý tymián, naroubovat si třešeň nebo získat pár šlahounů jahod.

 

Bylinková zahrada - příběh pomoci potřebným

Bylinková zahrada je chráněné pracoviště, ve kterém Vás obslouží pracovníci se sníženou pracovní schopností. Nečekejte top služby, ale snahu lidí zdravotně či sociálně znevýhodněných, kterým zaměstnání v našem areálu pomáhá zapojit se do pracovního procesu. Vaší návštěvou podpoříte dobrou věc, a to se počítá!

Více o pomoci potřebným

 

Ubytování mezi bylinkami

Skrovné turistické ubytování v 7 jednolůžkových pokojích připomene spíše mnišskou celu než luxusní hotel. Kuchyňka a sociální zázemí jsou společné na chodbě. Ale ten výhled do klášterního parku, kde zpívají ptáci, a do voňavé bylinkové zahrady je k nezaplacení.

Využijte ubytování v bývalé jezuitské oranžerii.  Původně sloužila jako zimní zahrada pro citrusy. Dnes je zde kromě ubytování v prvním patře také útočiště pro zimomřivé rostliny i chráněné bydlení pro nemocné roztroušenou sklerózou.

Chci se ubytovat

 

Plánek bylinkové zahrady

Plánek bylinkové zahrady

Klášterní park

Vydejte se z bylinkové zahrady přímo do parku. Už jste někdy viděli, jak kvete liliovník tulipánokvětý? Nejen ten, ale i spoustu dalších stromů vytváří to pravé prostředí pro Vaši procházku. Určitě nesmíte vynechat růžové loubí nebo dobový secesní altán. Možná se stanou místem, kde začnete psát příběh nejkrásnější, Vaši svatbu v Areálu Žireč. :-)

Více o parku a svatbách v Žirči

 

Sirupy Camellus - regionální produkt z naší zahrady

Tajemný misionář Georg Joseph Kamel (Camellus) zanechal v Žirči navždy svůj odkaz. Když byla v roce 2013 obnova zahrady dokončena, padla poprvé myšlenka sirupů, které budou vyrábět lidé se zdravotním omezením. "Blíž k lidem, blíž k přírodě.", to je motto žirečských sirupů Camellus, které postupně dobývají svět. Máta, šalvěj, zlatobýl, ale i kopřiva, pampeliška, zázvor a mnoho dalších příchutí, které dnes umíme vyrobit i v Bio kvalitě. Můžete ochutnat v podobě originální receptury bylinkové limonády v naší Café Damián.

Chci ochutnat limonádu
 

Objednejte si naší domácí bylinkovou limonádu.

Chcete si pochutnat na naší BIO domácí limonádě i doma? Žádný problém. Stačí si jen vybrat z nabídky eshopu Camellus. V nabídce jsou též dárkové balíčky nebo sirupy s etiketou dle Vašeho přání.